czwartek, 8 maja 2014

Kowno i Troki- wizyty na Litwie ciąg dalszy.

Edward Pawłowicz we " Wspomnieniach z nad Wili i Niemna" napisał:
"(...) być w Wilnie, a nie znać Trok, to tak jak być w Rzymie, a papieża nie widzieć"


Zachęceni tym cytatem udaliśmy się do Trok. Troki to dawna stolica Litwy. Położone są około 30 km na zachód od Wilna. Z Trokami związane są imiona władców litewskich. Rezydujący tu Wielki Książę Litewski Giedymin dał początek dynastii polskich królów- Jagiellonów, która panowała na tronie 186 lat. Troki- to kraina jezior bowiem jest ich  aż 32. Największym jest jezioro Galwie.Zamek w Trokach jest położony na wyspie jeziora Galwie. Murowany potężny zamek gotycki został wzniesiony na początku XV wieku przez Witolda . Zamek właściwy składa się z dwóch budynków, między którymi znajduję się dziedziniec z wysoką wieżą . Obecnie znajduje się tu Muzeum Historyczne, w którym są bogate zbiory ilustrujące życie polityczne, kulturalne, społeczno-obyczajowe Wielkiego Księstwa Litewskiego.W końcu XVI wieku Wielki Książę Litewski Witold sprowadził na Litwę 400 rodzin Karaimów i Tatarów jako jeńców wojennych, których potomkowie żyją do dzisiaj i pielęgnują swoje tradycje. Kiedyś słynęli ze sztuki solenia ogórków,dzisiejszym specjałem kuchni karaimskiej są kibiny (pierożki nadziewane siekanym mięsem i pieczone w piekarniku) Specjałów tej kuchni mogliśmy posmakować żeby nabrać siły na spacer po parku przy letniej rezydencji Tyszkiewiczów. Zasmuceni, że musimy opuścić tak piękną okolicę wyruszyliśmy w drogę do Kowna.
Kowno przywitało nas słońcem które odbijało się w nurtach Wili i Niemna . Miasto to jest drugim co do wielkości miastem Litwy. Jego dzieje są ściśle związane z jej historią. U wlotu ulicy Wileńskiej wznosi się gotycka murowana archikatedra. To największy taki obiekt na Litwie. Posiada bardzo cenne, renesansowe i barokowe wyposażenie. W 1993 roku Papież Jan Paweł II odprawił tam mszę świętą. W katedrze tej znajduję się relikwia Papieża.

Starówkę kowieńską zdobią przepiękne odrestaurowane kamieniczki gotyckie i renesansowe, dawne domy, mieszczańskie. Na rynku starego miasta jest ratusz nazwany Białym Łabędziem ze względu na wygląd wieży - smukłej i wysokiej.Kończąc zwiedzanie dokonaliśmy zakupów specjałów litewskich takich jak: chleb litewski, kińdziuk, ser Dżiugas, chałwa , nalewka 999 i miód z ziołami Suktinis.

Wycieczka dobiegła końca i trzeba było pożegnać bardzo profesjonalną i miłą Panią przewodnik Alinę Obolewicz, której usługi polecamy , oraz gościnną Litwę i udać się w drogę powrotną.
P.S. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną wycieczkę Jestem z Was dumna, że tak wspaniale znieśliście trudy podróży i zapraszam wszystkich chętnych na wycieczkę do Warszawy w dniach 5-6 września
Z poważaniem
Mirosława Sikora Prykaszczyk.
Bibliografia: 
Aneta Polakiewicz "Wilno Troki Kowno Przewodnik turystyczny"(pataisyta laida)