poniedziałek, 16 marca 2015

Wyjazd do Grudziądza

Zarząd Klubu Seniora uprzejmie zawiadamia osoby wyjeżdżające do "Grudziądzkich Solanek", że wyjazd nastąpi dnia 21.03.2015 r. o godz. 8.00 z Trąbek Wielkich, z Kaczek 8.05,  Zła Wieś  8.10  i z Kłodawy o 8.15 z przystanku PKS w kierunku Gdańska. Wszystkim wyjeżdżającym przypominamy o zabraniu ręcznika kąpielowego, żelu pod prysznic, klapek  oraz  płaszcza  kąpielowego (ale nie koniecznie). Po kąpielach solankowych przewidujemy pobyt w tężni solankowej, a potem udamy się na obiad, który każdy zje według własnych  potrzeb w restauracji w Dolnej Grupie. Następnie po obiedzie udamy się w drogę powrotną.


Dla jadących pierwszy raz proponuję kilka słów informacji.
W 1972 r. w miejscowości Marusza pod Grudziądzem poszukując gazu i ropy dowiercono się do dolnojurajskiego złoża wód termalnych. Na głębokości 1630 m. natrafiono na złoża ciepłej wody o temp. 44 stopni C. Analiza chemiczna wody zakwalifikowała ją do wód solankowych o wyjątkowym składzie chemicznym i spowodowała,że znajduje się na liście złóż kopalin leczniczych. Obliczono, że złoża solanki wystarczą na 1000 lat a głębokość występowania 1630 m. pod ziemią sprawia,że jest nieskazitelnie czysta, tak jak ją  ukształtowała natura.
Podczas pobytu w "solankach" będziemy mieli możliwość skorzystania z basenu głównego, w którym stężenie solanki wynosi 4%, temp. 32 stopnie C, głębokość 1,1 m a  powierzchnia basenu to 85 m2 z dyszami powietrznymi i napowietrznym wodotryskiem. Następny basen z przeciw prądem o stężeniu solanki 3%, temp. 35 stopni C, głębokości 1,2 m i pow. 10 m2. Regulacja siły przeciwprądu pozwala na hydromasaż o różnym oddziaływaniu na ciało. Jest również jacuzzi w którym stężenie solanki wynosi 7,9%, temp.35 stopni C, głębokość 0,8 m i powierzchnia 5 m2. Do dyspozycji będziemy mieli  również basen zewnętrzny oddany nie dawno po remoncie.
Według balneologów kąpiel solankowa to wyjątkowa przyjemna terapia ma dobroczynne właściwości dla skóry, kości i organów wewnętrznych. Solanka uspokaja, poprawia nastrój,wycisza. Działa przez receptory skóry i autonomiczny układ nerwowy oraz hormony tkankowe, powodując zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększenie ukrwienia skóry, normalizację ciśnienia krwi, poprawia odporność i zahartowanie organizmu.
Przed wejściem do basenów należy dokładnie się umyć pod prysznicem i następnie oddać się kąpielom z przerwami na odpoczynek (jest możliwość wypicia kawy,herbaty,soków owocowych i wody mineralnej- płatnych przy wyjściu z szatni).  Można również skorzystać z saun wchodząc do nich w klapkach i z ręcznikami. Przed wyjściem do szatni najlepiej naturalnie wysuszyć swoje ciało i nie myć się pod prysznicem. Niestety, z dobrodziejstw kąpieli solankowych nie każdy  może korzystać.           Kąpieli odradza się przy niewydolności układu krążenia oraz układu oddychania, przy cięższych postaciach nadciśnienia, chorobach nerek oraz pęcherza moczowego. Przeciwwskazaniem są również choroby nowotworowe, choroby tarczycy,gruźlicy a także uszkodzenia skóry.
Wszystkim udającym się życzymy miłych wrażeń i szczęśliwego powrotu do domu.
Naszych przyjaciół z Damaszki zabierzemy przy zjeździe z autostrady w Stanisławiu około godz. 8.30.
Główny basen solankowy



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz